Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příprava k porodu

V posledních týdnech březosti fena začíná přípravu k porodu. Kromě zvětšování mléčné žlázy a jednotlivých struků se jí zvětšuje přezka a propadají se břišní stěny nad slabinou. Fena častěji pije a častěji se vyprazdňuje. V této fázi je třeba feně nachystat lože, ve kterém bude rodit, resp. ve kterém bude ustájena se štěňaty. Jako porodní místo může sloužit dřevěná bedna. Velikost se řídí velikostí plemene; musí mít takové rozměry, aby se v ní mohla fena pohodlně pohybovat bez rizika, že pro nedostatek místa šlápne na štěně, nebo ho zalehne. U velkých plemen lze namontovat na stěny lišty, které jsou dobrým zařízením proti zalehnutí štěňat.Pro menší plemena je vhodné porodní místo výstavní klec.Takový pelíšek svědčil i italské chrtici -
Naprosto nezbytné je vyčistit a dezinfikovat porodní místo i místnost, ve které bude porod veden. Místnost by měla být oddělena od provozu celé rodiny. V době porodu je fena nejraději s tím, vůči kterému projevovala až dosud největší oddanost; k němu bude mít také největší důvěru při porodu. Tato důvěra je velkým závazkem pro chovatele, aby k porodu přistupoval se znalostmi. Především by se měl připravit na pomoc feně při porodu teoreticky, ale měl by si nachystat i některé další pomůcky, které při porodu bude potřebovat.

Pro vlastní ošetření štěňat po porodu je nutné přichystat:

Čisté plátěné hadry, nebo papírovou vatu(buničinu)
Ajatin tinkturu
režnou nit
nůžky
termofor
kuchyňskou váhu
Poznámkový blok- pro záznamy o pořadí štěněte, čas porodu, pohlaví,hmotnost štěněte, popis zbarvení nebo barva označení štěněte.Záznam času narození štěněte je důležitý proto, abychom měli evidenci intervalů mezi porodem jednotlivých štěňat a mohli podle toho dělat opatření.

Štěňata je vhodné barevně označovat. Nejlépe se osvědčily řetízky uháčkované z bavlnek, které se uvazují kolem krku tak pevně, aby si je nemohla pohybem stáhnout dolů. Označení je užitečné udržovat až do věku 1 měsíce, nesmíme však zapomenout, že štěňata rostou a bavlnky musíme postupně uvolňovat, aby nedošlo ke škrcení.Dále nesmí chybět umyvadlo s teplou vodou k mytí rukou chovatele a k pozdějšímu omytí feny po porodu a miska s vodou , aby fena měla možnost se během porodu napít.

Nezapomeňte!! - V období těsně před očekávaným porodem zjistit, který veterinární lékař bude mít v tuto dobu službu, jeho adresu a telefonní číslo, na kterém je k dosažení, event. se s ním předem domluvit pro případ, že by porod byl komplikovaný.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

zajímavé

(columbus, 1. 12. 2011 18:06)

pro budoucí štěnata dobré

super!

(simiik, 20. 6. 2010 19:03)

je tu všechno co sem potřebovala věděd moc díky!!!