Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fenu i štěňata je dobré nechat co nejvíce v klidu. Není-li to nezbytné, vyjma úvodní prohlídky na štěňata nešaháme a necháme je u matky. Kontrolujeme jen přisání se ke strukům. Matka by měla mít k dispozici vodu i žrádlo, aby se mohla po porodu (popř. i během) napít a nažrat. Štěňata pravidelně vážíme, abychom měli přehled zda se vyvíjejí normálně a srovnatelně v rámci vrhu. Ideálně si je označíme barevnými provázky na krk či jiným netraumatizujícím způsobem.

Fena se po porodu čistí 3 - 4 týdny - vyjímečně až 8 týdnů. Normální očistky jsou nezapáchající, tmavězeleno až krvavě zbarvené. Postupem času se jejich množství snižuje.

Vyjímečně se může objevit u feny po porodu agresivní chování vůči štěňatům, popř. i vůči majiteli. Tato situace se týká zejména prvorodiček. Většinou se stav samovolně upraví během jednoho dne a nastoupí normální mateřský pud. Do jeho nástupu je třeba štěňata samozřejmě chránit a popřípadě je i krmit umělým psím mlékem (je běžně k dostání).

V den porodu či následující den je doporučena sonografická kontrola dělohy pro vyloučení případného zadrženého plodu a posouzení zbytků placenty. Mezi 10 - 20 dnem po porodu se provádí první odčervení štěňat a matky. Dále se pak štěňata odčervují po 2 - 3 týdnech. Mezi 6 - 9 týdnem se poprvé očkují.

Důležité

Pro normální průběh porodu je nutný klid. Nejen klid ve smyslu okolních ruchů, ale zejména ve smyslu psychické pohody. Porod je fyziologickou záležitostí a fena byla "Matkou Přírodou" stvořena k rození štěňat. Není tedy třeba se porodu zbytečně obávat. V případě jakýchkoliv nejasností v průběhu, před či po porodu je možné telefonicky konzultovat stávající situaci s veterinárním lékařem a ten Vám fundovaně poradí, jak dále postupovat či jak je situace vážná. Rozhodně není na místě propadat panice a "řítit se" s rodící fenou na veterinární ošetřovnu. Váš stres se jenom přenáší na zvíře a to může vést až k zastavení porodu.

Na závěr a na uklidněnou, abych nestrašila, se potěšíme trochou statistiky. Udává se, že asi 95% porodů u feny nevyžaduje odborný zásah = proběhnou naprosto v klidu. Jen si to srovnejte s lidmi …

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pes to je moj BFF

(anna, 27. 4. 2015 19:51)

to mi budeme mit stenata dik ze je tu tahle stranka

jak to vis ti cvicis psy .
moje meno je anna kalasova a je mi 8 let.

pes to je moj BFF

(anna, 27. 4. 2015 19:51)

to mi budeme mit stenata dik ze je tu tahle stranka

jak to vis ti cvicis psy .
moje meno je anna kalasova a je mi 8 let.

Agresivní chování vuci majiteli

(Alexandra, 20. 11. 2013 13:22)

Dobrý den, jsem "spolumajitelem" 6ti leté fenky Amerického pitbulteriéra, která nám porodila 9 štěňátek. Bylo to poprvé, co měla štěňata. Problém je v tom, ze nám nedovolí přiblížit se k nim a současně se nemůžeme přiblížit ani k ní samotné. Vrčí na nás a dokonce i vycenila zuby. Dá se s tím něco dělat anebo tato situace nemá řešení? Máte s tím někdo zkušenosti? Navíc nerodila na místě k tomuto připraveném, přestože to tak do poslední chvíle vypadalo. Porod zvládla sama bez problémů. Nevíme si s ní rady a je přece nutné, aby ji prohlédl i veterinář. Prosím Vás o radu !!

Re: Agresivní chování vuci majiteli

(Poradce, 21. 4. 2014 10:53)

Můžu vás uklidnit že s vaším psím miláčkem není nic v nepořádku :) Prvorodící matky se takto chovají často a bylo by spíše zvláštní aby se takto nechovaly :) Má strach o svoje mladé a je přece jenom ještě ve stresu a neklidu..... Za pár dní (popř. za měsíc) by se to mělo spravit.

Přeji hodně štěstí s vaším miláčkem :)

nalezenec

(Lucka, 30. 12. 2013 14:32)

Dobrý den.Potřebovala bych poradit nebo spíše se zeptat jak je to s fenkou,která je 3 dny po porodu (jde o jorkšírku) má 2 štěňátka a chtěla bych si ji převést autem domů asi tak 1km.Tedy je to takhle..před týdnem se krčila pod autem mé známé u silnice,byla ještě březí.Tak si ji známá vzala domů s tím,že ji nechce,tak ať si ji vemu.Jenže mi jsme zrovna museli na 6dni odjet,nechtěla jsem ji březí vláčet sebou,tak ze si ji vemu hned jak přijedem.Než jsem stihla přijet,štěňátka byla na světě,jsou i s fenkou u známý na chodbě,je tam chladno a a klidu tam taky moc nemají,furt tam někdo chodí sem a tam a tak bych si ji chtěla vzít domů,ale nechce mi ji dát,že má být fenka v klidu,že mi ji dají až za nějaký čas,což se bojim,že čím víc si zvykne tam,těžko si bude zvykat u nás a bude mít v hlavě akorát zmatek.Co mám dělat?

prosím poradte

(Zdenka Matulová, 14. 7. 2013 10:17)

prosím poradte
Fenka yorka je 4 dny po porodu,6 prcků,sežrala placenty,má pořád průjem,ale ne krvavý a začala se otírat o zdi,nikdy to nedělala,čím to je?

Vaše stránky jsou skvělé!!! :)

(Karolína, 25. 2. 2013 12:47)

Děkuji moc jste mi tímto blogem pomohli !! :)

Re: Vaše stránky jsou skvělé!!! :)

(Jituška, 25. 2. 2013 20:41)

To jsem moc ráda =)

jak postupovat po odstavení štěnat

(Petra, 10. 9. 2009 8:37)

dobrý den ráda bych se dozvěděla jak fene pečovat o cecky po odsatvení štěnat?

Re: jak postupovat po odstavení štěnat

(irča raimundová, 30. 4. 2011 11:07)

tak ve dvou měsících když už přijímají potravu.

fenka jse bojí o štěnata

(irča raimundová, 30. 4. 2011 11:04)

mám dotaz fenka mápelíšek ale dnes jsi štěnata odnesla za sedačku k oknu co mám dělat poradte.

super!

(simiik, 20. 6. 2010 19:10)

sou to vážně úžasném stránky

Fena Bez Štěnat ale s mlíkem

(Vendula, 8. 6. 2010 19:21)

dobrý den, chtěla jsem se zeptat moje fenka má mlícko v poprsí ale už nemá štěnátka se už prodala a fenka je s toho vedle co s tím? prosím pomoc

fena je agresivni

(k.dobrota@seznam.cz , 18. 2. 2010 18:26)

fena ma 8 stenat a je vuci nim agresivni i velice chladna koji jen vyvolene a druzi neprijimaji umelou vyzivu co s tim pomooooc

dotaz

(Jiřina, 2. 2. 2010 10:01)

Dobrý den,moje fenka bude poprvé rodit. Píšete, že by po porodu měla být prohlédnuta veterinářem, ale je tu problém a to je počasí. Bydlím na samotě a nejblíže ke komunikaci je to 2 km vysokým sněhem. Což by asi nebylo pro fenku to pravé. proto se ptám zda je opravdu nutná kontrola hned po porodu.Děkuji

dva krásní voříšci

(magda, 30. 1. 2010 17:51)

Máme fenku křížence jezevčíka,přinesenou v loni v červnu z u'tulku asi 3měsíční.Hned při prvním hárání se někde zapoměla,dnes ráno jsem ji našla v boudě se dvěma krásnýma klukama.Jsme rádi,že jich není víc,když je neodbydem,můžou zůstat u nás na dvoře je místa dost.Ale co dál,doporučujete kastraci feny?O štěnˇata není zájem,nechceme každý půl rok řešit otázku kam s nima?

rady nad zlato

(Jana, 3. 12. 2009 16:59)

Dobrý den,vaše stránky jsou velice užitečné,až na to,že patříme mezi těch 5 procent,kteří veterináře potřebovali.Naše fenka porodila 7 štěňat dřív,než jsme ji zkontrolovali,ale dalších skoro 10 hodin se nic nedělo a po několika konzultacích jsme se sbalili a jeli k veterináři.Ten zjistil,že se jedno štěně "šprajclo" v porodních cestách,tak ji neminul císařský řez Ale naštěsí vše dobře skončilo a máme 12 krásných miminek.

děkuji

(Bára, 11. 10. 2009 10:09)

děkuji za rady, dnes ráno moje fenka porodila a tyto stránky mi moc pomohly. Jsou fakt ssuuppeerr.