Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vše, o čem bude řeč, se týká chovu pod hlavičkou FCI, v naší republice zastřeného Českomoravskou kynologickou unií

Základním řádem, kterým se čistokrevný chov řídí, je Řád ochrany zvířat při chovu psů, který najdete na stránkách ČMKU - ke stažení ve formátu doc.

Smyslem tohoto řádu je stanovit podmínky a pravidla chovu a ustájení psů podle současných požadavků na ochranu zvířat a péči o jejich pohodu, aby byla zabezpečena ochrana psů při chovu a zajištěna jejich pohoda. Jednoduše řečeno jde o to, aby se ze psů nestávaly továrny na štěňata a i psi užívaní chovu měli příjemný život. Jsou zde stanoveny např. podmínky, ve kterých mohou být psi drženi, minimální rozměry kotců apod., věkové hranice a další podmínky pro chovné jedince, také jsou vyjmenovány nejdůležitější vady, které vylučují z chovu, nároky na výživu psů, veterinární péči a další podmínky, které má zařízení pro chov splňovat.

Podle této normy je chov "cílevědomá plemenitba čistokrevných psů s průkazem původu, respektující zásady genetického zdraví jedince i celé populace". O to by mělo jít jaksi přirozeně každému dobrému chovateli. Současně je potřeba si uvědomit, je pouze čistokrevný chov (tedy chov psů s PP) může toto zajistit. Řád doporučuji k přečtení opravdu každému zájemci o chov psů (předpokládám, že stávající chovatelé jej znají).

Další normou ČMKU, která je velmi důležitá pro každého chovatele, je Zápisní řád. Jeho znalost je pro chovatele nejméně stejně důležitá, jako znalost Řádu ochrany zvířat při chovu psů. Týká se především administrativní části chovu - registrace chovatelské stanice, chovných jedinců, krytí, vrhu, vystavování průkazů původu atd. V několika dílech seriálu Jak na to se pokusím jednoduše osvětlit základy, protože studium uvedeného řádu bez vysvětlivek by mohlo úplného začátečníka poněkud odradit a vyčerpat.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář